County Board Appointments

As a unit of local government, Peoria County has the authority to appoint citizens to serve on local boards, committees, and commissions. We take our responsibility to approve appointments very seriously and strive to ensure they are made in the best interests of the County, the community, and the candidate. Therefore, we request that interested citizens who wish to represent our community by serving on a board or commission please complete an appointment application online.

All appointed positions are voluntary, and terms and time commitments vary by appointment. Applicants must be a Peoria County resident.

Online Application Form

Alternatively, applications may be downloaded, completed, and returned to the Courthouse.
Peoria County Appointment Application (PDF)

Attn: Chairman James Dillon
Peoria County Board
Peoria County Courthouse
324 Main St, Room 502
Peoria, IL 61602

Looking for the application for the Joint Commission on Racial Justice and Equity?

Details on the joint commission may be found at https://www.peoriacounty.gov/1089/.

Joint Commission on Racial Justice and Equity Online Application Form

Committee Appointments and Term Expiration Dates 

Last updated on January 12, 2024

Some appointment terms may be listed as expired if a re-appointment has not been made prior to the expiration date.

Agricultural Areas Committee 

  • John Megan (December 1, 2023)
  • Richard Burns (December 1, 2025)
  • Robert Wieland (February 1, 2025)
  • Gregory Down (May 4, 2026)
  • Russell Hyde (May 5, 2025)
  • Nathaniel Rice (May 5, 2025)

Akron-Princeville Fire Protection District

  • Spencer Wilson (May 6, 2024)
  • Gregory Down (May 4, 2026)
  • Ricky Pope (May 5, 2025)
  • Russell Hyde (May 5, 2025)
  • Nathaniel Rice (May 4, 2026)

Board of Health

  • Rahmat Na’Allah, MD, MPH  (June 30, 2025)
  • Harreld Webster, Jr. (June 30, 2026)
  • Mitchell Popadziuk (June 30, 2026)
  • Sokonie Reed (June 30, 2024)
  • Betty Duncan (January 31, 2025)
  • James Davis  (June 30, 2024)
  • Samuel Duren  (June 30, 2024)
  • Francesca Armmer  (June 30, 2024)
  • Benjamin Brewer (June 30, 2026)
  • Mike Kennedy (June 30, 2024)
  • Karen Cadet-Saintilus (June 30, 2024)
  • David Vaughn (June 30, 2026)

Board of Review & Assessments

  • Joshua Smith (May 31, 2024)
  • Sid Rickriegel (May 31, 2025)
  • Greg Fletcher (May 31, 2025)

Brimfield Community Fire Protection District

  • Ralph Peters (May 4, 2026)
  • Merle Turner (April 30, 2025)

Brimfield Sanitary District

  • Jeanne Challacombe  (May 6, 2024)
  • Richard Depperman (May 4, 2026)
  • Jeffrey T. Challacombe  (April 30, 2025)

Building & Property Maintenance Code Board of Appeals

  • J. Michael Parrish  (November 1, 2026)
  • Joseph Mulay (November 1, 2028)
  • Richard Raczak (November 1, 2028)
  • Kristen Fields (November 1, 2027)
  • Brent Lewis (November 1, 2027)
  • James Hallenback (November 1, 2027)

Care and Treatment Board

  • Alyssa Herman  (June 30, 2024)
  • Cliff Laine (June 30, 2026)
  • Todd Baker (June 30, 2025)
  • Marvin Hightower (June 30, 2026)
  • William Hayes (June 30, 2026)
  • Daniel Kelch (December 1, 2024)

Chillicothe Community Fire Protection District

  • John Sprinkle (May 5, 2025)
  • Kevin Peterson (May 4, 2026)
  • Brian Cline (May 4, 2026)
  • Jon Duvall (May 6, 2025)

Chillicothe-Hallock-Medina Water District


Cooperative Extension Board

  • Matt Windish (May 5, 2025)
  • Jimmy Dillon (May 5, 2025)
  • Brian Elsasser (May 5, 2025)

Cottonwood Cemetery

  • Rob LaFollett (October 31, 2026)
  • Mark Patton (October 30, 2026)
  • Teresa Courtright (October 31, 2026)
  • Michael Windish  (October 30, 2027)

County Farmland Assess Review Committee

  • Gary Rosenbohm  (November 30, 2024)
  • David Ryan  (November 30, 2024)
  • Greg Fletcher (November 30, 2024)
  • Larry Baer (November 30, 2024)

Dickison Cemetery Association of Radnor Township

  • Lise Mundwiller (September 30, 2027)
  • Melissa Majdic (September 30, 2024)
  • Gerald Ulrich (September 30, 2024)
  • Sue Salrin (September 30, 2027)                             
  • Amy Ulrich (September 30, 2024)
  • Debbie Shelby (September 30, 2027)

Dunlap Community Fire Protection District

  • James Withers (May 4, 2026)
  • Rodney Fitzpatrick (April 30, 2025)

Economic Development Council

  • James Dillon

Elmwood Rural Fire Protection District

  • David W. Wagner (May 6, 2024)
  • Jay I. McKinty (May 5, 2026)
  • Chad Gordon (April 30, 2025)

Peoria/Stark Emergency Telephone System Board

  • Nick Butterfield (February 28, 2024)
  • Chris Watkins (February 28, 2024)
  • Scott Mettille (February 28, 2024)
  • David Tuttle (February 28, 2024)
  • Shawn Sollberger (February 28, 2026)
  • Michael Cheatham (February 28, 2024)
  • Scott Cook (February 28, 2027)
  • Brandon Blaney (February 28, 2025)
  • Jim Benisch (February 28, 2026)
  • Jeremy Cooper (February 28, 2027)
  • John Doering (February 28, 2025)
  • Brad Dixon (February 28, 2028)
  • Dustin Sutton (February 28, 2025)
  • Chuck Terwilliger (Stark County appointee)
  • Steve Sloan (Stark County appointee)

Greater Chillicothe Sanitary District

  • John Merdian (May 6, 2024)
  • Terry Ruhland (April 30, 2025)
  • Lisa Hammer (April 30, 2026)

Greater Peoria Sanitary and Sewage District

  • Matthew Bender (May 6, 2026)
  • Robert Gates (April 30, 2025)
  • Stephen Morris (May 6, 2025)
  • Heather McCord (May 6, 2024)

Heart of Illinois Regional Port District

  • Jennifer Groves Allison (November 30, 2025)

Heartland Water Resources Council

  • vacant

Human Services Transportation Plan Steering Committee

  • Mary Patton (October 1, 2026)
  • Heather Bouchez (October 1, 2026)

Jubilee Churchyard Cemetery Association

  • Mary DeVries (June 30, 2025)
  • Lisa Sandall (June 30, 2028)
  • Anthony Blodgett (June 30, 2028)
  • Richard Joyce (June 30, 2028)
  • John Hessing (June 30, 2025)
  • Jason Snyder (June 30, 2025)
  • Sue Swanson (June 30, 2025)

Landfill Committee Joint City/County

  • Lester Bergsten (December 31, 2024)
  • Rick Fox (December 31, 2024)
  • Sharon Williams (December 31, 2024)
  • Stephen Morris (December 31, 2024)
  • Steve Van Winkle (city appointment)
  • Patrick Nichting (city appointment)

LaSalle Cemetery Association of Medina Township

  • W. Franklin Sturm II (May 6, 2025)
  • Susan Skillestad (April 30, 2028)
  • Patti Schaffner (April 30, 2027)
  • Norma McWilliams (April 30, 2027)

Limestone Walters Public Water District

  • Diana Monroe (April 30, 2027)
  • Linda Ragain (May 6, 2024)
  • Barbara Vlachos (May 4, 2026)
  • Jim Bartel (April 30, 2025)
  • Benjamin Moore (April 30, 2025)
  • Michael Bredernitz  (May 4, 2026)

Local FEMA Board

  • Kathi Urban (January 31, 2025)

Logan-Trivoli Fire Protection District

  • Stuart Tiezzi (May 6, 2024)
  • David Doubet (April 30, 2025)
  • Wendy Conner (May 4, 2026)

Maple Ridge Cemetery Association

  • Mary Bontz  (June 30, 2024)
  • Alice Dailey (June 30, 2024)
  • Marcella Stetler (June 30, 2027)
  • Brent Hinderliter (June 30, 2024)
  • Scott Archer (June 30, 2024)
  • Richard Gebhardt  (June 30, 2027)
  • Richard Ringwald  (June 30, 2024)

Mt. Hawley Cemetery Association

  • Matthew Allen (May 31, 2026)
  • Bryan Allen (May 31, 2029)
  • Dylan Allen (May 31, 2029)
  • James Codding (May 31, 2029)

Multi-County Narcotic Enforcement Group

  • Andrew Rand (November 30, 2021)

Pekin/LaMarsh Drainage and Levee District

  • Mary Bontz (September 2, 2024)
  • Bruce Bontz (August 31, 2026)
  • Bradley Burrell (September 1, 2025)

Peoria County Administrative Adjudication Officer

  • Lauren Malmberg

Peoria County Plat Officers

  • Kathi Urban (June 1, 2024)
  • Andrew Braun (March 1, 2024)
  • Taylor Armbruster (August 1, 2025)

Peoria County Veterans Memorial Committee

  • Harold Fritz
  • W. Eric Turner
  • Peter Couri Jr.
  • Carol Van Winkle
  • Bruce Thiemann
  • J. Ryan Hubbard
  • Phil Salzer
  • Ken Baker

Peoria Riverfront Museum Nominating Committee

  • Seth Uphoff (June 30, 2024)
  • Lisa Gates (June 30, 2024)

Pleasant Valley Public Water District

  • Helen Talbot-Hodge  (May 4, 2026)
  • David Lowder (April 30, 2025)
  • James Krusemark  (April 30, 2027)
  • Theresa B. Smith (May 1, 2028)
  • Victoria Heinle (April 30, 2025)
  • Larry Oppe (May 6, 2024)
  • James Kosner (May 4, 2026)

PUATS-Technical Committee

  • Amy Benecke McLaren (November 30, 2024)
  • Jeffrey Gilles (November 30, 2025)
  • Mark Gilles (November 30, 2024)

Public Aid Committee of Peoria County

Public Building Commission

  • Scott Sorrel (September 30, 2024)

Rural Route 150 Water District

  • Gary Davis (April 30, 2025)
  • Danny Boettcher (May 1, 2028)
  • Timothy Grunow II (April 30, 2027)
  • Lane Alster (April 30, 2025)
  • David Donaldson (April 30, 2025)

Sheriff’s Merit Commission

  • Timothy Criss (May 1, 2025)
  • Kent Tomblin (May 31, 2026)
  • Joe Needham (May 31, 2029)
  • Thomas Kahn (May 31, 2028)
  • Daniel Kerns (May 31, 2024)

Springdale Cemetery Committee

  • Henry Blackwell (June 30, 2026)
  • Kate Pastucha (June 30, 2024)

Supervisor of Assessments

  • David Ryan (November 30, 2027)

Timber-Hollis Fire Protection District

  • Bradford Janzen (May 4, 2026)
  • Donald Rudd (May 6, 2024)
  • Gary Williams (May 4, 2026)

Timber-Logan Rural Water District

  • Joe Baumgardner (May 1, 2028)
  • Martin Palmer (April 30, 2024)
  • Thomas J. Mahr  (April 30, 2027)
  • Duane Goetze  (April 30, 2026)
  • Bret Rosenbohm (April 30, 2025)
  • Robert Meyer  (May 1, 2028)
  • Kimberly Mahr (May 1, 2028)

Tri-County Regional Planning Commission

  • Camille Coates (June 30, 2024)
  • Danny Phelan (June 30, 2024)

Tri-County River Valley Development Authority

  • James Dillon (January 21, 2025)

West Peoria Street Lighting District

  • Guydeen Roos (April 30, 2025)
  • John Walker (May 6, 2024)
  • Randall Kleist (May 4, 2026)

Williamsfield Fire Protection District

  • Lyle Galbreath (April 30, 2025)

Zoning Board of Appeals

  • Linda O’Brien, Chairperson (June 1, 2024)
  • Greg Happ (November 20, 2027)
  • Rob Asbell (June 1, 2027)
  • Richard Burns (June 1, 2027)
  • Lavonne Sammis (June 1, 2027)
  • Justin Brown (September 1, 2025)
  • Stephen Pollack (June 1, 2027)
  • Christopher Duncan, Sr. (February 28, 2028)